Detaylı ultrasonografi

Detaylı ultrasonografi hakkında

merak edilenler?

Bu bölümde detaylı ultrasonografi ile ilgili merak edilenler hakkında ayrıntılı bilgi bulabileceksiniz.

Sağlıklı gebelik süreci geçirmeniz dileğiyle.

Detaylı ultrason hangi haftalarda yapılır?

Normal ve riskli gebelikte, gebeliğin iki farklı haftaları arasında detaylı ultrason incelemesi yapılmaktadır. Bu gebelik haftaları;
11-14. gebelik haftaları arası.
18-24. gebelik haftaları arası.

Detaylı ultrasonun diğer
isimleri nelerdir?

Perinatoloji uzmanı ( riskli gebelik yan dal uzmanı ) tarafında yapılan bu muayene, halk arasında ayrıntılı ultrason, 2. basamak ultrason, renkli ultrason, dört boyutlu ultrason veya büyük ultrason gibi isimleride bulunmaktadır. Hepsi aslında aynı işlemi tanımlamaktadır.

12 Hafta gebelik

Detaylı ultrason görüntüsü

20 Hafta gebelik

Detaylı ultrason görüntüsü

Detaylı ultrason incelemesini hangi doktor yapar?

Günümüzde ülkemizde bu incelemeyi Perinatoloji uzmanı ( riskli gebelik yan dal uzmanı ) veya bu konuda kendisini özellikle yetiştirmiş Radyoloji uzmanları yapmaktadır. Ancak Perinatoloji uzmanı aynı anda kadın doğum uzmanı olması nedeniyle, anne ve bebek sağlığına daha bütüncül bakabilmektedir.

Detaylı ultrason incelemesi neleri gösterir?

Detaylı ultrason incelemesi anne ve bebeğin bir bütün olarak incelenmesidir. Ancak özellikle bebek ve bebeğin bulunduğu ortam hakkında daha ayrıntılı bilgi verebilmektedir. Özellikle ağır anomalisi olan bebeğin tespiti ve anne sağlığı için gereken işlemin yapılması, Perinatoloji uzmanının ve bu işlemin aslında yegane nedenidir.

Bebek için neden önemli?

Anne karnında bulunan bebeğin bazı durumları vardır ki müdahale ile düzeltilebilir veya hafifletilebilir. Bu nedenle belirlenen haftalarda bu incelemenin yapılması bebeğin sağlığı için son derece önemlidir.

Detaylı ultrason incelemesi neleri göstermez?

Sanıldığının aksine detaylı ultrason çoğu hastalığı göremez, örneğin otizm, SMA, Klinefelter, diğer kas hastalıkları, metabolik hastalıklar ve çoğu genetik hastalığın ultrason bulgusu olmaması nedeni ile anne karnında tanı konulamaz.

20 Hafta gebelik

Detaylı ultrason görüntüsü

19 Hafta gebelik

Detaylı ultrason görüntüsü

Down sendromu detaylı ultrason ile görülür mü?

Down sendromu ( trizomi 21 ) ultrason incelemesinde %60 oranında bulgu vermektedir. %40 oranında detaylı ultrason ile down sendromu görülemez.

Rahim ağzının ölçülmesi ve yapısının incelenmesi?

Detaylı ultrason incelemesinin bir parçasıda anne rahim ağzının incelenmesidir. Rahim ağzı yetmezliği tanısı bu haftalarda konulabilir. Alınacak önlemlerle bebeğin kaybının önüne kısmen geçilebilir.

Detaylı ultrason hangi hastalıkları tahmin edebilir?

Detaylı ultrasonda bulgu verebilenler;
Gebelik zehirlenmesi
Rahim ağzı yetmezliği
Erken doğum
Gelişme geriliği
Gizli şeker hastalığı

Detaylı ultrason muayenesi sadece ultrason değildir!

Gebeliğin önemli haftaları olan 12. hafta ile 20. haftalarında yapılan muayene ile sadece bebek değil anne adayıda artık değerlendirilmektedir. Eski dönemlerde ultrason incelemesi ile sadece bebeğe bakılırken, günümüzde artan bilgi ve tecrübe ile riskli gebelik uzmanı, anne adayında gelişebilecek bazı hastalıkları tespit edebilmektedir. Bu hastalıklardan en önemlisi gebelik zehirlemesi ve rahim ağzı yetmezliğidir. Ayrıca gizli şeker hastalığı, erken doğum riski veya bebeğin gelişim gerliği gösterme olasılıklarıda bu muayene ile tespit edilebilmektedir.

Anne cilt yapısı ve kilosunun önemi nedir?

Ultrasonografi cihazının yaymış olduğu radyo dalgalarının bazı anne adaylarının cildinden geçişi daha zor olmakta veya kilolu olan anne adaylarında yine benzer neden ile görüntü kalitesi düşmektedir. Bu nedenle bazen inceleme ertelenebilir veya MR istenilebilir.

12 Hafta gebelik

Detaylı ultrason görüntüsü

20 Hafta gebelik

Detaylı ultrason görüntüsü

Detaylı ultrason incelemesi kaç dakika sürer?

Bu süre tamamen anne cilt yapısı, kilosu, bebeğin eşinin durumu, bebeğin suyu ve bebeğin pozisyonuna bağlıdır. Yani 30 dakikada da bitebilir, 60 dakikada sürebilir. Bazen bu bile yetmez ve bir iki saat ara verilerek tamamlanabilir.

Detaylı ultrasonda şehir efsaneleri nelerdir?

Ultrasonografi öncesi yemek yenilmesi.
Ultrasonografi öncesi çikolata yenilmesi
Ultrasonografi öncesi su içilmesi.
Ultrasongrafi öncesi kahve içilmesi.

Detaylı ultrason tekrar yapılır mı?

Evet, zaten detaylı ultrasonda bir anormallik çıkar ise sıklıkla başka bir riskli gebelik uzmanı tarafından tekrar edilmektedir. Detaylı ultrasonun tekrar yapılmasının (3 vey 4 kez) anne ve bebek sağlığına olumsuz etkisi yoktur.

İstanbul anadolu yakasında detaylı ultrason yapılan yerler?

İstanbulda anadolu yakası veya avrupa yakasında çok sayıda Perinatoloji uzmanı bulunmaktadır. Devlet hastanesi, özel hastane veya özel muayenehanede detaylı ultrason yaptırılabilir. Doç. Dr. Oktay Kaymak, İstanbul anadolu yakasında, Ataşehirde özel muayenehanede ve özel sağlık sigortaları ile anlaşmalı olarak hizmet vermektedir.


Anne ve bebek sağlığı için gebeliğin önerilen haftalarında perinatoloji uzmanına muayene olmayı ihmal etmeyin.

Hem anne hem de bebeği değerlendiren Perinatoloji uzmanı siz ve bebeğiniz için son derece önemli bilgi verebilir veya önerilerde bulunulabilir.

Doç. Dr. Oktay Kaymak


Detaylı ultrasonografi Oktay Kaymak Perinatoloji uzmanı

Hemen arayın

Randevu alın

Güvenli gebelik geçirin

Detaylı ultrason randevusu almak için bizi arayın…