Kategoriler
Gebelik Dönemi Gebelikte verilen hizmetler Genel Perinatoloji Bölümü Tarama testleri

İkili test

Tarama testleri hakkında ayrıntılı bilgi

İkili Test

İkili test, tekil ve ikiz gebeliklerde uygulanabilen ve bebeğin belirli bir kısım kromozom hastalıkları hakkında ayrıntılı bilgi veren bir tarama testidir. 

İkili test( kombine test) hangi haftalarda yapılır?

Test teknik olarak 11 ile 14. gebelik haftaları arasında yapılabilir. En uygun zaman 12-13. gebelik haftasıdır. Burada bebeğin boyutu son derece önemlidir. Kabul edilen sınırlar içerisinde olması testin doğru sonuç verme olasılığını artırır. Bu nedenle uygun boyutta olmayan gebeliğe ikili test yapılmaz ve bir hafta sonraya ertelenebilir.

İkili test( kombine test)için neler gereklidir?

Anne adayının aç veya tok olmasının bir önemi yoktur. 

Ultrason incelemesi sıklıkla abdominal ( karından ) bitirilebilir. Ancak bazen ultrason görüntüsü yeterli olmaz ve alttan ( vajinal ) yoldan yapılabilir. Bu teknik ile yapılan inceleme kesinlikle düşüğe neden olmamaktadır.

İkili testte ultrasonografik incelemede neler olacak?

İkili test zamanı, zaten bebeğin ilk detaylı ultrason ile incelenme zamanına rast gelmektedir. Bu nedenle öncelikle bebek detaylı bir şekilde incelenerek ayrıntılı bir rapor yazılır. Bu inceleme sonucunda Perinatoloji uzmanı herhangi bir risk görmez ise normal gebelik takibi için ikili test formunu doldurur. Ancak ultrasonda herhangi bir anormallik gördüğünde, anormalliğin riskine göre ikili test yerine DNA ile tarama veya daha riskli ise bebeğin eşinden parça alma gibi ek testleri önerebilir. 

İkili test sonucu ne zaman çıkar?

Normalde 3 gün içerisinde test sonucu çıkar.

İkili Test( kombine test) neler hakkında bilgi verir?

İkili test bazı sık görülen kromozomal anormalliklerin ( down sendromu ) araştırıldığı ilk testtir. Ancak unutulmaması gereken şey bu testin her türlü kromozom anomalisini göstermediği ve temelde bir TARAMA testi olduğudur. Yani sonuçları %100 değildir.

İkili test zamanını geçirdiyseniz ne yapmalısınız?

İkili testinin yapılabilirliği süre ile sınırlıdır. Bu süre en son 14. gebelik haftasıdır. Bu süre sonrasında ikili test artık yapılamaz. Eğer böyle bir durum varsa sadece dörtlü test veya DNA ile tarama yapılarak gebelik takibine devam edilmelidir.

Diğer yazılar