Kategoriler
Gebelik öncesi testler Planlı Gebelik

Gebelik öncesi ilaç seçimi

Gebelik öncesi değiştirilmesi gereken ilaçlar ve alınacak önlemler.

Anne ve bebek sağlığı için öneriler…

Gebelik öncesi anne adayının mevcut hastalıkları nedeniyle kullandığı ilaçların bir kısmı bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilmektedir.

Burada önemli olan hastalık ve ilaçlardan en önemlilerini sıralamak gerekir ise;

  • Sara ( epilepsi ) hastalığı
  • Hipertansiyon hastalığı
  • Migren hastalığı
  • Bazı diğer önemli hastalıklar ve ilaçlar

Sara ( epilepsi ) hastalığı ve ilaç seçimi

Gebelik öncesi gözden geçirilmesi gereken ve ilaç seçiminin son derece önemli olduğu yegane hastalık epilepsidir.

Epilepsi ( sara ), hastalığının hem kendisi hemde ilaçları anne karnında bulunan bebeğe olumsuz etki edebilmektedir.

Bu nedenle epilepsi hastalığı olan anne adaylarının gebelik öncesi kesinlikle riskli gebelik uzmanı tarafından muayene olmalı ve ilaç seçimi gözden geçirilmelidir.

Hipertansiyon hastalığı ve ilaçları

Gebelik öncesi kontrol edilmesi ve ilaç seçiminin yeniden gözden geçirilmesi gereken bir diğer hastalık ve ilaç gurubu hipertansiyon ve antihipertansif ilaçlardır.

Belli bir gurup tansiyon ilaçları bebeğin böbrek gelişimini etkilemekte ve olumsuz etki gösterebilmektedir. Bu nedenle gebelik öncesi kesinlikle gözden geçirilmeli ve yeniden düzenlenmelidir.

Migren hastalığı ve ilaçları

Gebelik öncesi gözden geçirilmesi ve ilaç kullanım tercihinin gözden geçirilmesi gereken bir diğer hastalık ve ilaç gurubu migren hastalığı ve ilaçlarıdır.

Kullanılan ilaçların bir kısmı gebeliğin düşük ile sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle migren hastalığı olan anne adaylarının gebelik öncesi detaylı bir muayene olması ve ilaç seçimlerini belirlemesi gerekmektedir.

Diğer hastalıklar ve ilaçlar

Anne adayının kronik her türlü hastalığının gebelik ve bebek gelişimini noktasında bazı olumsuzluklara neden olabilmektedir.

Bu hastalıkların başında diyabet ( şeker hastalığı ), hipotiroidi veya hipertiroidi ( tiroid hastalıkları ), organ nakil ( böbrek nakli) sonrası gebelik, bazı kanserlerden sonra gebelik ( meme kanseri, tiroid kanseri gibi…) durumlarında kullanılan belirli bir gurup ilaç anne ve bebek sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Bu nedenle bu türden herhangi bir kronik hastalığı olan veya sürekli ilaç kullanması gereken durumu olan anne adaylarının gebelik öncesi riskli gebelik uzmanı tarafından muayene edilmesi ve ilaç kullanım şeklinin belirlenmesi gerekmektedir.