Dört boyutlu ultrason

Gebelik öncesi ve gebelik takibinde dört boyutlu ultrason…

Gebelik öncesi ve gebelik takibinde kullanılan ultrason cihazları hakkında ayrıntılı bilgi bulabileceğiniz bölüme hoşgeldiniz.

Ultrason cihazları hakkında

Ultrason cihazları, teknik gelişmelerin eşliğinde giderek çok daha iyi görüntü vermeye başlamıştır. Bu gelişmeler ile özellikle hekimler için çok daha net ve ayrıntılı görüntü elde edilirken, aileler için bu sonuç çok daha net bebek yüz resimleri şeklinde kendisini göstermektedir. 

Ultrason tipleri ve özellikleri


Anne ve baba adaylarının muayene esnasında, kendilerini incelemede kullanılan cihazın yaşını, yazılımını, kalitesini ve gücünü bilmeleri imkansızdır

Ancak normal kadın doğum ve gebelik takibinde kullanılan cihazlara göre, detaylı ultrasonografi işleminin uygulandığı cihazlar çok daha güçlü ve yeni özelliklere sahiptir. Bununla birlikte çoğu kerkez ve hekim bu özelliklere uymayan yerlerde bu kriterlere uymayan ultrason cihazı kullanmakta veya kullanmak zorunda kalmaktadır. Anne ve baba adayının bu durumu anlamaları çok mümkün olmamaktadır. Ancak ultrason işlemi için verdikleri fiyattan biraz anlayabilirler. 


İstanbulda detaylı ultrason hizmeti veren perinatoloji uzmanları sıklıkla bu kurala uymaktadır. Anadolu yakasında detaylı ultrason yapan riskli gebelik uzmanı olan doktorlar özel hastane, muayenehane ve devlet hastanesi gibi yerlerde çalışmaktadır. 


Detaylı ultrason öncesi hekim ile görüşme, ultrasona hazırlık ve ultrason incelemesi belirli bir vakit ve emek sarf edilmesi gerekmektedir. 

Ultrason tipleri nelerdir?

İki boyutlu ultrason

Bu ultrason tipi en eski ve yıllardır kullanılan ve geliştirilen ultrason tipidir. Bu ultrason tipinde sadece iki boyutta görüntü elde edilir.
Teknik olarak eski ve detaylı ultrason incelemesinde tercih edilmeyen ultrasondur.
Bu ultrasonun halk arasındaki ismi siyah beyaz ultrasondur.
Normal kadın doğum muayenesinde halen kullanılmaktadır. 

3 boyutlu ultrason

Anne karnında bulunan bebeğin durgun resmini çekme gibi özelliği olan ultrason cihazıdır. Hem siyah beyaz hem de renkli görüntü alınabilir. Ancak son yıllarda 4 boyutlu ultrason cihazlarının çıkması ile sadece bu özelliği olan cihazlar artık yaygın kullanılmamaktadır. 

4 boyutlu ultrason

Günümüzde teknik yapı olarak en gelişmiş ultrason cihazıdır. Bebeğin hem siyah beyaz, hem 3 boyutlu resmi hem de bebeği hareket ederken görebileceğiniz ultrason aletidir. Perinatoloji uzmanlarının sıklıkla kullanmak istedikleri cihazlardır. İstanbulda anadolu yakasında, özel hastane ve muayenehanelerde sıklıkla 4 boyutlu ultrason cihazı kullanan riskli gebelik uzmanları bulunmaktadır. Dört boyutlu ultrason cihazı içerisinde diğer tüm ultrason cihazlarının özelliklerini barındırması nedeni ile en kapsamlı inceleme imkanını sunmaktadır. 

Gebelik öncesi dönemde anne adayının muayenesinde dört boyutlu ultrason sayesinde rahim şekli, yumurtalık rezervi ve genel muayene açısından son derece önemli bilgi vermektedir.

Özellikle bazı rahim anormallikleri hakkında rahim filmi öncesi çok önemli bilgi verebilmektedir.

Hangi markalar en çok tercih edilir?

Voluson GE marka E6-8-10 ve samsung marka hera ultrason serisi ülkemizde ve dünyada en yaygın kullanılan ultrason markalarıdır. 

11-14 hafta detaylı ultrason incelemesi

18-24 hafta arası detaylı ultrason incelemesi

24 hafta üstü detaylı ultrason incelemesi