Kategoriler
Perinatoloji Bölümü Riskli gebelikler

Bebeğin eşinde kanama olması ( düşük riski )

Gebeliğin ilk üç ayında kanama olması

Rahim içerisinde bulunan bebek, bazı hücreleri ile anneye tutunmaya çalışır.  Bu tutunmayı sağlayan yapıya bebeğin eşi, tıbbi adı ile plasenta denir. 

İşte bu bebeğin eşi ile anne dokusu arasında bazen kanama olur. Bu duruma düşük riski veya tıbbi adı işe abortus imminens denir.

Bu kanama bazen az bazende fazla olur.

 • Kanamanın az olması durumunda düşük tehdidi yaşanır ancak düşük olmaz. 
 • Bazende kanama normalden fazla olur ve bebeğin kaybedilmesine ( düşük: abort ) yol açar.
 • Düşüklerin bir çok tipi vardır ( kanamalı düşük, boş gebelikler, kalp atışı durmuş ( missed ) gebelikler gibi…)

Anne ile bebek arasında meydana gelen kanama düşük riskine yol açmaktadır. Kanamanın miktarı ve nedeni gebeliğin akıbetini belirleyecektir.

Resimde, gebelik kesesinin yakınıda bulunan kanama alanı gösterilmektedir. Kanamanın miktarı, yeri ve oluşma hızı gebeliğin akıbetini belirleyecektir.

Kanama olmadan düşük olur mu?

Kanama bazen vajenden dışarı çıkar ve hasta bunu farkeden, bazende kanama içeride kalır ve vajinal kanama olmayacağı için fark edilmez.

Yani düşük riski olan hastada her zaman vajinal kanama olmak zorunda değildir.

Kanamaya sıklıkla ağrı eşlik eder. Bazende ağrı olmayabilir. 

Görüldüğü gibi bebeğin düşmesine neden olabilen bu kanamalar bazen hemen fark edilir, bazen de kontrol ultrason incelemesinde saptanır. Bu nedenle gebeliğin erken hafalarında sık ultrason kontrolleri son derece önemlidir.

Burada önemli olan bebeğin eşinde meydana gelen kanamanın miktarı ve olduğu yerdir. Muayeneyi yapan uzman hekim bu noktalara dikkat etmelidir.

Subkoryonik hematom ne demek?

Anne karnında, bebek ile anne arasında kanama meydana geldiğinde, bu kanamanın yerine göre isimler verilir. Bu tanımların en sık kullanılanları;

 • Subamniyotik
 • Subkoryonik
 • Retroplasental

Subkoryonik kanama en sık görüleni ikeni retroplasental kanama en riskli olanıdır. Kanamanın yeri kadar, miktarınında önemli olduğu unutulmamalıdır.

Bu nedenle hangi kanama ne öneme sahip, hangisinde düşük riski daha fazla hangisinde daha az gibi soruları, siz muayene eden uzman hekime sorarak öğrenebilirsiniz.

Bebeğin eşinde kanama neden olur?

 • Anormallik barındıran bebeklerde olur
 • Kromozom anomalisi olan bebeklerde olur
 • Tansiyonu yüksek anne adaylarında olur
 • Yere düşmüş veya karnına herhangi bir travma almış gebede olur
 • Daha önce düşük geçirmiş kadınlarda daha sık olur
 • Miyomu olan gebelerde olur
 • Kan pıhtılaşma bozukluğu olan gebelerde olur
 • Rahim içi yapışıklığı olan gebelerde olur
 • Rahim anomalisi taşıyan anne adaylarında olur
 • 35 yaş üstü anne adaylarında olur

Bunlar en sık karşılaştığımız nedenlerdir. Ancak bahsedilmeyen başka nedenlerde vardır. 

Kalp atışı durmuş gebelikler

Bazen bebekler anne karnında hayatlarına devam ederken herhangi bir nedenle kalp atışlarını kaybederler. Bu durumda kalp atışı duran gebelik bir süre sonra kanama ile düşmeye çalışır ve genellikle kendisi düşür. Ancak bazende doktor tarafından muayenede bulunur ve kürtaj ile alınırlar.

Kalp atışının kendiliğinden durması bebeğin ciddi bir anomali içerdiğin düşündürmektedir. Genetik inceleme yapılması ve mevcut durumun öğrenilmesi sonraki gebeliklerin takibinde son derece önemlidir.

Anembriyonik veya boş gebelik ne demek?

Gebelik kesesinin belirli bir haftaya ulaşması, ancak bebeğin görülmemesi anormal bir durumdur. Tıbbi ismi anembriyonik gebelik olan bu durum, halk arasında boş gebelik olarak bilinmektedir.

Aslında bu da bir tür gebelik kaybıdır yani düşüktür. Ancak gebeliğin kesesinin büyümesine karşın, bebek gelişimi olmamaktadır. Bu durum hem doktor hem de ailenin kafasını karıştırır. Anembriyonik veya boş gebelik denilmesinin nedeni bebeğin görülmemesidir.

Sıklıkla boş gebelikler ( anembriyonik ) takip edilir ve bebeğin görülmesi beklenir ancak bebek görülmez, çünkü çok erken aşamada aslında gelişimini durdurmuştur.

Boş gebelik ( anembriyonik gebelik ) durumunda ailenin ikna edilip, gebeliğin kürtaj veya ilaç ile alınması gerekmektedir.

Boş gebelikler sıklıkla ağır kromozom anomalisi barındıran gebeliklerde görülür. Örneğin trizomi 16-trizomi 8 trizomi 9 gidi, bunlar hayatla bağdaşmayan gebeliklerdir. Bebek gelişimi hiç olmaz ve gebelik kaybedilir.

Kanama her zaman bebeğin eşinde mi olur?

Hayır, bu nedenle ultrason muayenesi ve vajinal muayene çok önemlidir. Bazen kanama rahim ağzında bulunan bir yaradan veya polip denilen anormal gelişmiş dokudan olabilir. Kanamanın bebeğin eşinden olmaması, anne ve bebek için güzel haberdir. 

Alttan muayene düşüne neden olur mu?

Bu bir yanlış inanıştır. Vajinal muayene kesinlikle düşüğe neden olmaz. Ancak gebeliğin erken haftalarında meydana gelen kanamalar, ardından düştüğü getirme riski olan durumlardır. Bu arada alttan muayene rutin olarak yapılmaktadır. Sonrasında düşük olunca, aile düşük nedeni olarak bu muayeneyi sebeb görür. Bu durum tabi ki yanlıştır. 

Bebeğin eşinde kanama olmasının tedavi nedir?

Maalesef kesin bir tedavisi yoktur. Ancak bazı yaklaşımlar yani denenen tedaviler vardır. 

Progesteron bebeğin eşindeki kanamayı durdurur mu?

Maalesef hayır. Ancak bazı çalışmalarda daha fazla büyümesini azalttığı saptanmıştır. Bu bilgi çok kesin değildir. Bu nedenle bu ilaç yüzde yüz başarılı değildir. Ancak kullanılır. 

Yatak istirahati düştüğü engeller mi?

Bu sorunun cevabı kısmen evet. Cevabın kısmen olmasının nedeni, kanamanın nedeninin tam olarak bilinememesinden gelmektedir. 

 • Yani kanama bebek anormalliği neden ile oluyorsa, yatak istirahati bir fayda getirmeyecektir. 
 • Ancak kanama bir travmaya veya rahim anomalisine bağlı ise, istirahat kısmen faydalı olacaktır. 

Hemen arayın

Randevu alın

Güvenli gebelik geçirin