Gebelik testleri içerisinde en kesin olan yöntem kanda beta HCG denen hormonun ölçüldüğü testtir.  Ancak bu testin yorumlanması ve yapılma zamanın kararlaştırılması uzmanlık istemektedir.

Özellikle yorumlanması çok farklı olabilmekte ve hastalar boştan yere üzülmekte veya sevinmektedir.

Bu nedenle bu test, kadın doğum uzmanı tarafından istenmeli ve testi isteyen uzman hekim tarafından yorumlanmalıdır.

Ancak ülkemizde genellikle hastalar ilk başta bir özel hastane veya poliklinikte bu testi yaptırmakta. Sonrasında sonucunu da orada çalışan laborant veya tıbbi sekreterlere göstermektedir. Buda çok büyük yanlış anlaşılmalara neden olabilmektedir. Bu nedenle kanda gebelik sonucunuzu lütfen bir kadın doğum uzmanına gösteriniz.

Aşağıda konu ile ilişkili tüm merak ettiğiniz başlıkları bulacaksınız;

Kanda gebelik testi nasıl bir testtir?

İdrarda gebelik testine göre çok daha duyarlı ve kesin olan bir testtir. Ancak anne adaylarından kan alınarak yapılması gerekmektedir.

Bu nedenle idrar testine göre daha zahmetlidir. Ancak kesin sonuç vermesi nedeni ile bizler tarafından kullanılmaktadır.

Kanda gebelik testi(beta HCG) kaç dakikada çıkar?

Normalde laboratuvarın durumuna göre 30 dakika içerisinde çıkabilir. Ancak bazen 1-2 saati bulur.

Kanda gebelik ( beta HCG ) test sonucu nasıl yorumlanır?

Her laboratuvar kendine göre hassaslık ölçüsü değişen testler kullanmaktadır.

Negatif sonuç: Uluslararası değerlendirmeye göre beta HGC sonucu 10 IU/ ml altında ise sonuç negatif olarak değerlendirilir. Yani gebelik şu an için kesinlikle yoktur.

Pozitif sonuç: 10 IU/ ml üzerindeki sonuçlar pozitif kabul edilir. Pozitif sonuç kanda beta HCG değerinin yükseldiğini gösterir, yani gebelik vardır. Ancak kesinlikle sağlıklı bir gebeliğin olduğuna işaret etmez.

Bu sonucunuzu bir kadın doğum uzmanına göstermenizi öneririz. Çünkü beta HCG denen hormon testinin belirli gün aralıklarla ölçümü gebeliğin durumu hakkında bize bilgi verecektir.

Anormal değerler canlı olmayan bir gebeliği veya daha kötüsü dış gebeliği düşündürebilir.

Bu nedenle internetten alınan bilgiler ile SAKIN kendi gebeliğiniz hakkında olumsuz veya olumsuz bir yorum yapmayın. Son derece yanlış olabilir. Gebeliğinizi takip eden uzman hekim ile yüz yüze konuşarak ve muayene olarak bu sorunu çözün.

Doktora ne zaman gidilmeli?

Normalde gebelik şüphesi olan her durumda doktora başvurulmalıdır.

Ancak genellikle adet günü geçen anne adayları, önce eczaneden aldıkları idrarda gebelik testini yapmakta ve bu testin sonucu pozitif çıkınca da doktora başvurmaktadırlar.

İdrarda gebelik testi pozitif olan anne adayının bir an önce bir uzman hekim ile görüşmesi gerekmektedir.

Yani herhangi bir zamanı veya günü beklemek gereksizdir.

Çünkü günümüzde bu dönemde yapılması gereken çok sayıda test ve kullanılması gereken vitamin ilaçları bulunmaktadır.

Ek olarak önceki gebeliklerinde başına riskli olaylar gelen anne adaylarının alabileceği ek önlemleri, uzman hekim ile görüşmesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın