Üzüm gebeliği (mol gebelik)

Halk arasındaki ismi üzüm gebeliği olan bu hastalığın tıbbi ismi molar gebeliktir. Gelişiminde bazı anormallikler sonucu gelişen anormal ve kesinlikle sağlıksız gebeliklerdir.

Üzüm gebeliği kimlerde sık olur?

Üzüm gebeliği bir önceki gebeliği bu türden olanlarda, ileri yaş annelerde, vitamin eksikliği yaşayan annelerde ve ailesinde bu türden hastalık geçirmiş insanlarda normalden daha sık görülür.

Üzüm gebeliği normal gebelikten farkı nedir?

Bu gebeliğin bazı formları vardır. Bunlardan bir tanesinde maalesef bebekte bulunmaktadır. Diğerlerinde bebek olmasa da bebek olan formu da bulunmaktadır.

Hem gelişim anomalisi hem de bebeğin eşinin anormal olması bu hastalığın temelinde yatan nedendir.

Üzüm gebeliği var ise ne yapılmalı?

En kısa zamanda ve uygun koşullarda gebelik boşaltılmalı ve anne takibe alınmalıdır.  Bu gebelikte anne yumurtalıklarında kistler bulunmaktadır. Bu kistler yırtılma ve kendi etrafında dönme riskine sahiptirler. Bu yönden dikkatli olunmalıdır.

Üzüm gebeliği bir kanser midir?

Hayır değildir. Ancak boşaltım sonrası takipte kötü huylu hastalığa dönebilir. Bu nedenle gebeliğinizi boşaltan uzman hekimin takibinden çıkmamanızı öneririm.

Üzüm gebeliğinden nasıl şüphelenilir?

Gebelik testleri pozitif çıkan hastaya ultrasonografi yapılır ve bu incelemede bebeğin eşinde çok sayıda üzüm benzeri boşluklar görülür. İşte bu görünüm çok tipiktir.

Üzüm gebeliği hipertiroidi yapar mı?

Evet yapar, yükselen gebelik hormonu tiroid bezinin fazla çalışmasına neden olur. Bu durum gebeliğin kürtaj ile alınması ile geçecektir.

Üzüm gebeliği rahim alınmasına neden olabilir mi?

Evet, maalesef bu ihtimal vardır. Bu gebeliğin boşaltılması son derece zor ve riskli bir işlemdir. Bu konuda tecrübeli uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.

Üzüm gebeliği tedavisi nasıl yapılır?

Öncelikle anne bu gebelikten vakum kürtaj denen yöntem ile kurtarılır ve takibe alınır.

Takiplerde hastalık büyük ihtimal vücuttan tamamen temizlenir. Ancak bazen bu hastalık rahimde tekrar eder veya rahim dışına çıkar ve akciğere beyne gidebilir. Bu durumda hem ilaç (kemoterapi) hem de farklı cerrahi ve işlemler ile temizlenmeye çalışılır.

Bir Cevap Yazın