Gebelikte ve normalde de kadınlarda en sık görülen hastalık idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Bu enfeksiyonlar normalde çok rahat tedavi edilir iken, gebelikte olunca ilaç seçimi değişmekte ve bazen tedavileri çok zor olmaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonu şikayetleri nelerdir?


Sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma ve idrar yaptıktan sonra tam boşalmama hissiyatı başlıcalarıdır. Ancak bazen yukarı çıkıp böbreği sarıncaya kadar herhangi bir şikayet yapmaz. Bu nedenle gebelikte idrar testleri düzenli aralıklarla  yapılmalıdır.

İdrara yolu enfeksiyonu olmamak için ne yapılmalı?


Maalesef kesin önlemenin bir yolu yok ancak ;

  • Hijyenik yerlerde wc kullanmak
  • Günlük pedleri sık değiştirmek
  • Hava alan çamaşırlar kullanmak
  • Bol su içmek
  • Aşırı cinsel temastan kaçınmak

Ancak ne yaparsak yapalım yine de enfeksiyon olabilir. Öneli olan erken tanısı ve böbreğe yayılmadan tedavi edilmesidir.

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu nasıl tanınır?


İdrar testi ve idrar kültürü ile tanısı son derece kolay konulur. Bu nedenle düzenli aralıklarla idrar testi yaptırmaya dikkat edelim.

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde nelere dikkat edilmeli?

Zaten uzman hekiminiz gebeliğe zarar vermeyecek ilaçları tercih edecektir. Sizden ricam bu ilaçları düzenli bir şekilde kullanmanız ve ek olarak bol bol sıvı tüketmeniz ve idrar hissiyatınız oluştuğunda hemen tuvalete gitmenizdir. İdrarınızı uzun süre tutmanız da bu enfeksiyonun devam etmesine neden olabilmektedir.

Gebelikte tekrar tekrar idrar yolu enfeksiyonu olunur mu?

Evet maalesef bu çok sıktır. Bu durumda ek araştırma yapılmalıdır. Ultrasonografi ve gerek görülür ise ek işlemler yapılır. Sıklıkla neden olarak ta bir böbrek taşı ile karşılaşılmaktadır.

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu bebeğe zarar verir mi?

Normalde basit enfeksiyonlar erken dönemde tedavi edilir ise bu ihtimal yok denecek kadar azdır. Ancak enfeksiyonun geç ve yetersiz tedavisi böbreğe yayılması durumunda anne hayatı ve bebek sağlığı tehlikeye girer.

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu erken doğuma neden olabilir mi?

Maalesef evet. Bu bilgi çok sayıda çalışma ile ortaya net bir şekilde konulmuştur. Bu nedenle gebelikte zaten düzenli aralıklarla şikayet olmasa bile idrar testleri yapılır ve asemptomatik bakteriüri denen durumun var mı yok mu araştırılır ve var ise tedavi verilir. Bu durumun özelliği hastada hiçbir şikayete neden olmamasıdır. Bu nedenle idrar testi ile tespit edilir.

Son bir cümle olarak gebelikte düzenli olarak takibe gidiniz. Düzenli aralıklarla idrar test ve kültürlerinizi yaptırınız.

Bir Cevap Yazın