Miyom gelişimi için kimler risk altında?

Ortalama 5 kadından birisinde bulunan ve en sık görülen iyi huylu rahim tümörüdür. Leiomyom, myom, fibroid gibi isimleri vardır. Halk arasında iyi huylu rahim uru ve minyon olarak da bilinir.

Miyomlar hakkında sizlerden gelen sorulara cevap olması için bu bölümde SORU-CEVAP şekilde hazırlandı.

Miyom kimlerde daha sık olur?

30 yaşından önce doğum yapmamış kadınlar

35 yaş üstü kadınlar

Bebek sahibi olmayan kadınlar

Kilolu kadınlar

İlk adet yaşı erken olan kadınlar

Rahibeler

Siyah ırka mensup kadınlar

Hormon ilacı alan kadınlar

Bekar kadınlar

Ailesinde miyomu olan akrabası olan kadınlar

Bu sayılanlar miyom gelişimi için risk faktörüdür. Ancak bazen hiçbirisi olmadan da miyom gelişmiş hastalar bulunmaktadır.

Miyom gelişim riskini azaltan faktörler nelerdir?

30 yaşından önce doğum yapmak

1 den fazla doğum yapmak

3’ten fazla gebe kalmak( doğum yapmak şart değil)

Bebeğini 2 yıl emzirmiş olmak

Miyomun en sık şikayeti nedir?

Miyom en sık hiçbir şikayet yapmadan sessizce gelişirken bizler tarafından tespit edilir.

Ancak şikayet verdiğinde yerine göre davranacaktır.

Yani büyük bir grubu adet kanamasını artırıp kansızlığa neden olurken, bir diğer grubu ağrıya neden olacaktır. Ancak bazen sık idrara çıkma bazen kabızlık, bazen düşük bazen de ilişkide ağrıya neden olabilirler.

Miyomlar tamamen bulunduğu yere göre davranır ve hareket ederler. Bu nedenle her kadında neden olduğu şikayet farklıdır.

Miyomlar en sık nerede olurlar?

Miyomlar en sık rahimin gövdesinde gelişirler, ancak her yerde olabilirler.

Vajende, rahim ağzında, rahim dışında ve çok daha nadir yerlerde miyom gelişebilir.

Bir miyom kaç yılda büyür?

Miyomların büyüme hızları ortalama yılda 2 cm dir. Ancak hızla büyüyen miyomlar kanser riski taşımaktadır. Bazende miyomlar belli bir boyuta kadar gelir ve artık daha büyümez. Burada myom boyutunu ve büyüme hızını belirleyen şey, miyomun rahimi besleyen damarlara olan yakınlığıdır.

Bu damarlara yakın olanlar genellikle daha hızlı büyürler.

Miyom kendiliğinden küçülür mü?

Evet, küçüle bilirler. Ancak bu durum kadın menopoza girdiğinde görülebilir. Normalde adet gören bir kadında bulunan kadınlık hormonu miyomun küçülmesine engel olur. Miyom kadınlık hormonu nedeni ile gelişen, iyi huylu bir urdur.

Miyom takibi nasıl olur?

Bu sorunun cevabı hastaya göre çok değişmektedir. Aşağıda bu yaş gruplarına göre cevaplar bulabilirsiniz.

20-35 yaş arası bekar hasta ve şikayeti yok: Sadece ultrason ile takip.

20-35 yaş arası bekar hasta ve şikayeti var: Sonuna kadar ilaç ile tedavi, ama başarısız olunur ise ameliyat düşünülebilir.

20-35 yaş arası evli ve hasta ve şikayeti yok: Sadece ultrason ile takip.

20-35 yaş arası evli ve bebeği yok ve şikayeti var: Mümkünse ve tabi ki miyom izin veriyor ise öncelikle gebelik denenmeli. Başarısız olunursa veya miyom düşüğe neden olur ise o zaman ameliyat seçeneği düşünülebilir.

20-35 yaş arası evli ve bebeği var ve şikayeti var: Hastanın bir veya daha fazla bebeği olması durumunda ameliyat seçeneği ilk başta hastaya sunulabilir.

36-45 yaş arası bekar hasta ve şikayeti yok: Sadece ultrason ile takip.

36-45 yaş arası bekar hasta ve şikayeti var: Sonuna kadar ilaç ile tedavi, ama başarısız olunur ise ameliyat düşünülebilir.

36-45 yaş arası evli ve hasta ve şikayeti yok: Sadece ultrason ile takip.

36-45 yaş arası evli ve bebeği yok ve şikayeti var: Mümkünse ve tabi ki miyom izin veriyor ise öncelikle gebelik denenmeli. Başarısız olunursa veya miyom düşüğe neden olur ise o zaman ameliyat seçeneği düşünülebilir.

36-45 yaş arası evli ve bebeği var ve şikayeti var: Hastanın bir veya daha fazla bebeği olması durumunda ameliyat seçeneği ilk başta hastaya sunulabilir.

46 yaş ve üzeri, bekar hasta ve şikayeti yok: Sadece ultrason ile takip.

46 yaş ve üzeri, bekar hasta ve şikayeti var: Sonuna kadar ilaç ile tedavi, ama başarısız olunur ise ameliyat düşünülebilir.

46 yaş ve üzeri, evli ve hasta ve şikayeti yok: Sadece ultrason ile takip.

46 yaş ve üzeri, evli ve bebeği yok ve şikayeti var: Mümkünse ve tabi ki miyom izin veriyor ise öncelikle gebelik denenmeli. Başarısız olunursa veya miyom düşüğe neden olur ise o zaman ameliyat seçeneği düşünülebilir.

46 yaş ve üzeri, evli ve bebeği var ve şikayeti var: Hastanın bir veya daha fazla bebeği olması durumunda ameliyat seçeneği ilk başta hastaya sunulabilir.

Tabi ki bu verilen durumlar sadece miyomun tek başına olması durumunda hastaya sunulur. Hastanın ek kadın hastalığı veya durumu var ise tabi ki tedavi seçenekleri değişecektir.

Hangi miyomlar nasıl bir ameliyat ile alınır?

Miyom ameliyatlarının şekli miyomun yerleşme yerine göre değişmektedir. Günümüzde farklı tedavi seçenekleri vardır. Bunlar;

Açık ameliyat ile çıkarma: Sezaryen ameliyat kesisi kadar bir kesi ile karın içerisine girilir ve miyom bir bütün olarak çıkartılır. Patolojik incelemeye bir bütün olarak gönderilir.

Kapalı ameliyat ile çıkarma: Laparoskopi denen yöntem ile çıkarılır, ancak bu durumda miyomları hastanın karnından bütün olarak çıkarılamaz. Morselatör denen bir alet yardımı ile parçalanarak hastanın karnından çıkarılır. Bu durumda patolojiye parçalar halinde miyom parçaları gönderilir. Patoloji bu parçalara bakarak iyi huylu veya kötü huylu raporu vermeye çalışır. Maalesef bu yöntem de kötü huylu olanların tanısı bazen konulamaz ve kanser hastanın tüm karnına yayılır. Bu nedenle çoğu ülkede morselatör denen aletlerin kullanımı sınırlandırılmıştır.

Size tavsiyem, büyük bir miyomunuz varsa, miyomunuz tek ise, miyomunuz hızla büyümüş ise kapalı ameliyat yerine açık ameliyatı tercih edin. Olası bir kanser durumunda kanseri tanısı konulabilir ve karnınızın içine yayılasını engellemiş olursunuz.

Histeroskopik miyom alma ameliyatı: Rahim içi duvarına doğru büyüyen miyomlar günümüzde bu teknik ile alınmaktadır. Rahim ağzından girilerek miyom çıkartılmaktadır.

Miyom ameliyatı sonrası ne zaman gebe kalınabilir?

Bu sorunun cevabını ameliyatınızı yapan hekimden öğrenmeniz sizin için en doğrusu olacaktır. Çünkü küçük miyom ameliyatlarında hemen 1-2 ay sonra gebe kalınabilirken. Büyük miyom ameliyatlarında en az 1 yıl beklemek gerekir.

Miyom ameliyatı olan kadın normal doğum yapabilir mi?

Bu sorunun cevabını ameliyatınızı yapan hekimden öğrenmeniz sizin için en doğrusu olacaktır. Çünkü rahim duvarının tam kat kesilmediği miyom alma ameliyatlarından sonra normal doğum yapılabilir, ancak rahim duvarı tam kat olarak kesilmiş ise doğumda rahim yırtılma riski hastaya anlatılmalı. Eğer aile bu riski kabul eder ise normal doğum denenebilir. Ancak kabul etmez ise sezaryen ile doğum önerilmelidir.

Miyom alma ameliyatının ücreti-fiyatı ne kadar?

Bu sorunun tam bir cevabı yoktur. Çünkü hastanın almak istediği hizmet, doktor seçimi, ameliyathane şartları, hasta odası ve benzeri bir çok sayıda etken fiyat belirlemektedir. Özellikle istanbulda çok farklı kalite standartları olan hastane bulunmaktadır. Dikkati olmanızı öneririm.

Miyom ile gebelik olursa ne olur?

Küçük boyutta miyom ile gebe kalan anne adayları hemen hiçbir sıkıntı yaşamadan gebeliklerini geçirebilirler ve hiçbir sorunları olmaz.

Ancak yerleşimi ve boyutuna göre bebeği etkileme riskine sahiptirler. Çok büyük miyomlar şikayete neden olur ve gebeliği engellerler, zaten bu durumda ameliyat ile gebelik öncesi alınmaları en doğrusu olacaktır.

Miyomların 1/3’ü gebelikte büyür ve ağrıya neden olur. Bu ağrı bazen kanamaya çevirir ve gebeliğin kaybına yol açar. Bazen de erken doğumuna neden olur. Bebeğin beslenmesini bozabilir ve gelişimin engelleyebilir.

Rahimin alt kısmına yerleşik ise normal doğuma engel olabilir.

Doğum sonrası ise kanamaya neden olabilir.

Miyomu olan hastalar riskli hastalardır ve riskli gebelik uzmanlarınca takip edilmelidirler.

Bir Cevap Yazın