Koroid pleksus kisti nedir?

Bebeğin ultrasonografik takibi sırasında genellikle 4-5. ayda yapılan ultrasonda kafa içerisinde lateral ventrikül denen sistem değerlendirilir.

Aşağıdaki resimde mavi renkte olan alan ventrikül sistemidir ve bu alanda beyin sıvısı gezmektedir.

Ultrasonda bu alanda, beyin sıvısını sentezleyen bezler içerisinde bazen sıvı birikmektedir. Bu duruma koroid pleksus kisti denir. Ultrasonda bu kistlerin görülmesi durumunda yapılması gereken bazı işlemler vardır.  

Koroid pleksus kisti bulunması ne demektir?

Normal sağlıklı bebeklerde de bulunabilmesine karşın özellikle kromozomal anomalilerde ( trizomi 18 ) görülme sıklığı artmış olan bir görüntüdür.

Bu kistin bulunması durumunda yapılması gerekenler;

Bebeğin detaylı ultrason ile özellikle el, ayak, karın ön duvarı ve kalbinin ayrıntılı olarak değerlendirilmesi ve ek bir anomali saptanması durumunda ise amniosentez yapılması önerilir.

Ultrasonografide ek bulgu yoksa ve ikili test yapılmamış ise NIPT ile tarama yapılması önerilir.

Detaylı ultrasonografi normal, tarama testleri ( ikili test veya NIPT) normal ise ek bir incelemeye gerek yoktur, risk artışı yoktur.

Bu yukarda sayılanlar güncel yaklaşımlardır.

Koroid pleksus kisti olan bebeklerin takibi nasıl olur?

Normal gebelik takibinden bir fark yoktur. Kist ise genellikle 26-30. haftalarda kaybolmaktadır. Kaybolmaz kalır ise doğum sonrası takibine devam edilir.

Koroid pleksus kisti olan bebeklerin doğum sonrası takibi ve sonuçlarınasıldır?

Anne ve baba adaylarının doğal olarak en çok merak ettikleri konu bebeklerinin zeka özrünün olup olmayacağıdır.

Koroid pleksus kisti eğer herhangi bir anomali veya kromozomal anormalliğe eşlik etmiyorsa ileri ki yaşam için herhangi bir tehlike arz etmemektedir. Bu durumda zeka özrü artışı söz konusu değildir.