Gebelik ve yumurtalık kistleri

Yumurtalık (over) kistleri kadınlarda son derece sık görülen durumlardır. Bu kistler yapıları ve olası kanser riskleri nedeni ile son derece farklı olabilmektedirler. Bu bölümde gebelikte karşılaşılan yumurtalık kistleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Gebelikte yumurtalıklarda kist olur mu?

Tabi ki olur ve bu kistin adı korpus luteumdur. Bu kist yumurtlamanın olduğunu gösteren son derece sağlıklı bir yapının görünümüdür. Yani her gebelikte zaten olması gereken ve şart olan bir kist vardır. Onun da adı korpus luteum kistidir. Ancak bu kist kanamaya (hemorajik over kisti) ve kendi etrafında dönmeye (torsiyon) meyilli bir kisttir. Bu tür durumlar diğer konularda anlatıldı.

Gebelikte hangi kistler olur?

Bu kistler farklı olsa da çoğu iyi huyludur. Aşağıda tanımlanan kistler gebelikte yumurtalıkta karşımıza çıkabilen kistlerdir;

  • Korpus luteum kisti (en sık görülen kist)
  • Teka lutein kisti
  • Çikolata kisti
  • İyi huylu tümörler (teratom-matür kistik teratom-dermaid kist)
  • Kötü huylu tümörler (kanserler)
Gebelikte yumurtalık kisti kanser olur mu?

Maalesef bu riskte vardır. Burada iyi kisti kötüden ayıran belirgin ultrason bulguları vardır. Tecrübeli bir hekim bu farkı genellikle anlar.

Gebelikte ilk üç ayda kist olması durumunda ne yapılmalı?

Yapılması gereken şey son derece basittir. Bu kistin iyi veya kötü huylu kistlerden hangisine ait olduğunun belirlenmeye çalışılması gerekmektedir. Ek olarak kanser tarama  testleri  çalışılır. Ancak bu testler gebelikte yüksek çıkabilmektedirler.

Gebelikte ilk üç ayda kist için ameliyat olunur mu?

Yumurtalıkta ilk üç ayda bir kist zaten beklenen bir durumdur. Bu nedenle normal olan kist için bir ameliyata gerek yoktur. Ancak bu kist yırtılır ise veya kendi etrafında döner ise (yumurtalık torsiyonu) ameliyat gerekebilir.

Gebelikte ilk üç ayda kistten kanser çıkar mı?

Bu ihtimal çok düşükte olsa da maalesef vardır. Ancak ultrasonda belirgin özellikleri vardır. Uzman ve tecrübeli bir hekim kısmen ayırım yapabilir.

Gebelikte ilk üç ayda kist var ise ne yapılmalı?

Büyük grubu iyi huylu kist olan bu yapılar takibe alınmalı ve gebeliğin 16-18. haftalarında tekrar değerlendirilmelidir. Eğer bu haftaya kadar durmaya devam ediyor ise ameliyat düşünülebilir. Bu ameliyat açık veya kapalı tarzda yapılabilir.