Hamileliğin ilk üç ayı maalesef düşük ayı olarak bilinir. Gebelik kayıplarını büyük çoğunluğu(%80) ilk üç ayda meydana gelir.

Aslında bu normalde olan bir seçilim sonucudur. Yani anomalili veya kromozom sakatlığı taşıyan gebelikler ilerleyemez sıklıkla ilk üç ayda düşük ile kaybedilirler.

Düşük tehditinin ilk bulgusu nedir?

Bazen anlamsız bir karın ağrısı veya tuvalette gelen bir damla kanama ilk bulgudur. Ancak sıvı gelmesi yoğun kanama olması ve şiddetli bir kasık ağrısı ile gebeliğin kaybı da mümkündür.

Düşük tehditi önceden bilinebilir mi?

Evet, bir kısmı bilinebilir. Özellikle önceki gebeliklerinde çok fazla düşük yaşamış kadınlar bu konuda çok yüksek riske sahiptir.

Düşük riski durumunda ne yapılmalı?

Kanaması veya ağrısı olan anne adayları en kısa zamanda uzman doktorları ile görüşülmeli ve gerekli olan kan idrar testleri ve ultrasonografi ile alttan muayenesi yapılmalıdır.  Bu testler sayesinde kanamanın geldiği yer tespit edilir. Bu aşamadan sonra gereken önlemler alınır.

Gebeliğin ilk üç ayı kanama olan kadınlar bebeklerini kesin kaybeder mi?

Tabi ki hayır. Zaten tanıya dikkat edecek olursanız bir tehdit var yani henüz eylem yok. Ek olarak sıklıkla kanama rahim ağzından kaynaklanmaktadır. Bu durum basit ve geçicidir ancak sadece alttan

Yapılacak olan muayene ile anlaşılır. Bu neden ile doktorunuz alttan bakmak gerekli der ise lütfen zorluk çıkartmayın ve muayenenizi olun.

Alttan muayene veya ultrason işlemi düşük riskini artırır mı?

Normalden artırmaz. Yani içeride gebeliğin olduğunu bilerek yavaş ve nazikçe yapılacak olan bir muayene gebeliğe zarar vermez.

 Ancak sert ve itinasız bir muayene, rahimin aşırı sallanması var olan kanamayı artırabilir.

Kanamanın rengi düşük riski için önemli midir?

Evet önemlidir. Kanama koyu, kahverengi veya açık pembe renkli ise eski, canlı bir kırmızı ve et parçası gibi geliyor ise taze kanamayı gösterir.

Ultrason raporunda yazan ‘subkoryonik hematom’ ne demek?

Kanaması olan gebeye yapılan ultrasonografi işleminde raporda anne rahim içerisinde saptanan kanama alanı not edilir ve sıklıkla kanama yeri subkoryonik alandadır. Kanama latince hematom olarak ifade edilir.

Bu nedenle ultrasonografiyi yapan hekimin mesleki tecrübesi son derece önemlidir.

İşte bu alanın olduğu yer, hematomun çapı, oluşma süresi, ilerleme veya gerileme oranı gebeliğinizin kaybedilip kaybedilmeyeceği noktasında bize çok önemli bilgiler verir. 

Düşük önleyici tedaviler nelerdir?

Bir grup düşük önleyici yaklaşımlar vardır. Ancak bu tedaviler gözü kapalı her anne adayına yani kanamalı tüm bayanlara yapılmaz. Bu nedenle kanamanız var ise uzman hekiminize başvurmanızı öneririm.

Progesteron gebeliğin kaybını engeller mi?

Keşke engellese ve tüm düşük riski olan kadınların gebeliklerini kurtarabilsek. Ancak az da olsa faydasını umduğumuz için gerekli muayene ve testleri yaptıktan sonra bu tedavi sıklıkla başlanan bir ilaçtır.

Yatak istirahati düşük riskini engeller mi?

Yatak istirahatinin düşüğü önlemediğine dair çok sayıda hemde ciddi dergilerde bilgiler mevcuttur.

Ancak kendi mesleki tecrübemi katarak söylemek isterim ki;evet düşük riski olan bayanlarda yatak istirahatinin olumlu etkisini çok sayıda hastada gözlemledim. Bu nedenle düşük riski olan hastalarıma rapor ve benzeri istirahat uygulamaları yapmaktayım. Ancak bu istirahat katı bir yatak istirahati değildir. Ama yoğum iş temposunun dışına çıkılmasında fayda vardır.