Anne karnında bebeğin kalp atışı 6. gebelik haftasında görülür ve duyulur hale gelir. Bebeğin kalp atışının görülmesi çok büyük bir gelişmedir. Çünkü bu aşamadan sonra bebek kaybı çok azalır. Ancak yine de bebeğin kalp atışının durma riski vardır.

Bu konuda, bebek kalp atışı duyulmuş bir gebelikte daha sonraki kontrolde bebeğin kalp atışının kaybolmasından bahsedeceğim.

Bebek kalp atışı kaybolması neden olur?

En sık nedeni kromozomal anomali olmasıdır. Yani anne baba kromozomları yanlış dizilmiştir. Bebek sağlıklı değildir ve doğal olarak kalp atışı durur.

Kanama ve ağrı olmadan bebek kalp atışı durur mu?

Evet, maalesef olabilir. Kanama ve ağrı olmadan gebelik kaybedilebilir. Yani anne adayı kontrole gelir ve yapılan ultrasonografide bebeğin kalp atışının kaybolduğu saptanır.

Bebeğin kalp atışı kaybolduysa ne yapılmalı?

Size tavsiyem bu durumu bir diğer uzman hekim muayenesi ile doğrulayın. Maalesef bazen hata olabiliyor. Üstten yapılan ultrasonlar yanlış sonuç verebiliyor. Bu nedenle bebeğinizin kalp atışı durdu denildi ise, bir diğer gözün bakmasında fayda vardır.

Rahimde ölü bebeği olan anneye kürtaj yapılmalı mı?

Bebek kalp atışı durmuş ve bundan emin isek artık anneyi bu durumdan kurtarmak gereklidir. Bu durum farklı şekillerde çözülebilir. En sık başvurulan yöntem kürtaj diye bilinen anne rahminin bir alet yardımı ile temizlenmesidir.

Bir diğer yol ise ilaç ile düşük yaptırılmasıdır.

Burada hangi yolun daha uygun olduğuna uzman hekim karar vermelidir. Lütfen siz evde kendi başınıza bu yola başvurmayınız.

Bebek kalp atışı durdu ise kürtajı ne zaman yapılmalı?

Bu durum kesin ise artık beklemenin bir anlamı yoktur. Artık uygun bir yerde anestezi alarak kürtaj ile bu durumdan kurtulmalıdır. Bu noktada size müdahale edecek uzmanı iyi seçmenizi öneririm. Çünkü bu işlem sırasında yapılacak bir hata bayanın ömür boyu hem cinsel hayatını hem de bebek sahibi olmasını bozabilir.

Bu nedenle kürtaj işlemi acil bir işlem olmaması nedeni ile kürtajınızı yapacak olan iyi bir hekim bulmanızı öneririm.

İlaç ile düşük daha iyi bir yol mudur?

Hayır, daha iyi diye bir işlem yoktur. Burada karar vermede çok fazla etken vardır. Kararı siz değil, güvendiğiniz bir uzman hekim versin.

Bebeğin kalp atışı durmuş olan anne bir daha ne zaman gebe kalabilir?

Gebeliğin haftası, anne adayının hastalık durumu, kürtaj işlemi sonrası hastanın mikrop kapıp kapmaması, içeride parça kalması ve benzeri çok farklı durumlar değerlendirilir ve bir karar verilir.

Kalp atışı durarak bebek kaybetmiş anne adayları araştırılmalı mıdır?

Evet, bu grup anne adaylarına özel testler yapılmalı ve bu duruma neden olabilecek durumlar araştırılmalı ve tekrar etmemesi için gerekli önlemler alınmalıdır.

Sağlık hizmeti

Güncel bilimsel veriler eşliğinde, yeterli ve doğru tedaviye ulaşmanın her hastanın hakkı olduğuna inanıyoruz.

Güven ve samimiyet

Hasta hekim ilişkisinde karşılıklı güven ve samimiyetin önemini biliyoruz. Hastalarımız ile bu düzeyde ilişki kuruyoruz.

Ulaşılabilirlik

Randevu ile hasta bakmaktayız. Ancak acil durumda telefon ile de
hastalarımız ile gürüşmekteyiz.

GEBELİKTE VERİLEN HİZMETLER

Normal gebelik takibi

Riskli gebelik takibi

Detaylı ultrasonografi

İkiz gebelik takibi

Down taraması

DNA ile down taraması

Koryon villus biyopsisi
(Plasentadan parça alınması)

Amniyosentez
( bebekten su alınması)

Ense kanlınlığının ölçülmesi
(NT ölçümü)

Takibi ve doğumu

Tanı ve tedavisi

Tanı ve tedavileri

Takip ve doğum hizmeti

Doğum eğitimi ve süreci

Normal ve riskli
sezaryen

Hastalarımız

Randevu alın

Doç. Dr. Oktay KAYMAK