Erken gebelik haftalarında anne adayların her aklına gelen veya bir yerde gördükleri meyve ve yemeğe karşı aşırı istek hali olabilir.

Aşerme olarak bilinen bu durum genellikle ilk aylarda olur. Ancak sizin gebeliğinizde olmayabilir. Bu bir anormallik göstergesi değildir. 

Bulantı ve kusma şikayeti olan anne adayının bu istekleri olabildiğince karşılanmaya çalışılmalıdır.

Burada anne adayının stresi;‘sadece erik yiyorum veya sadece domates yiyorum bebeğime bir şey olur mu?’ Bu sorunun cevabı: Hayır.

Ancak tek tip beslenme uzun sürerse gebelik olumsuz etkilenebilir.

Halk arasında tatlı veya ekşişeylerin istenmesi ile bebeğin cinsiyeti arasında ilişki olduğuna dair söylentiler vardır ancak bu bilgiler bilimsel olarak kanıtlanamamıştır.

Burada önemli nokta gebeliğin ilk 8 haftasının bebek için son derece önemli olmasıdır. Bu nedenle bu haftalarda hayat tarzımızı değiştirmemiz ve varsa bazı olumsuz alışkanlıklarımızdan bebeğimiz için vazgeçmeliyiz.

Bunların başında sigara ve alkol gelmektedir. Özellikle alkol son derece zararlı bir içecektir. Gebelikte kullanımı kesinlikle yasaktır.

Yediğiniz her şeyin doğal, temiz ve güvenilir olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

Bir diğer önemli nokta ise gebeliğin ilk aylarında son derece gereksiz olan kilo alınmasıdır. Bu dönemde alınan kilo, totalde alacağımız kiloyu çok etkilemektedir. Bu nedenle sizden ricam gebeliğinizin ilk aylarda kontrolsüz kilo almayın.