Dış Gebelik Ameliyatları

Dış gebelik anne hayatını tehtid eden son derecetehlikeli bir hastalıktır. Dış gebelikte yapılacak ameliyat tipi hastanıntüpünün durumu, gebeliğin durumu, hastanın genel durumu ve hastanın daha sonrabebek isteyip istememe durumuna göre değişmektedir.

Burada hangi hastaya hangi ameliyat yapılır sorusuna cevap vermektense, hangi ameliyatın nasıl yapıldığı ve hastaya hangi avantaj veya dezavantajı sunduğundan bahsedeceğim.

Açık ameliyat: Günümüzde dış gebelik nedeni ile açık ameliyat genelde tercih edilmemektedir. Son derece nadir durumlarda, hastanın hayati tehlikesi olan durumda veya kapalı ameliyat yapılmayan sağlık kuruluşlarında açık ameliyat tercih edilebilir. Açık ameliyat olan hastanın ameliyat sonrası normal hayata dönme süresi maalesef çok daha uzun sürmektedir.

Kapalı (laparoskopik)ameliyat: Günümüzde hemen tüm durumlarda kapalı (laparoskopik) ameliyat yapılmaktadır. Bu ameliyat tüm dünyada ve ülkemizde başarı ile uygulanmaktadır.

İster açık ister kapalı olsun aşağıda verilen durumlardan hangisi ile karşılaşılır ise ona göre tedavi şekli değişir. Bütün bu teknikler tüpte dış gebelik ameliyatını anlatmaktadır. Diğer yerleşim yerleri ve ameliyatları birbirinden farklıdır.

Ameliyatta hastanın tüpü yırtılmamış görülü ise; Ameliyatınızı yapacak olan uzman hekim kapalı ameliyat sırasında hastanın tüpünü değerlendirir, yırtılma ve kanama olmadığını görür ve tüpün kurtulacağına karar verir ise tüpü kurtarmaya yönelik bir ameliyat tipi olan salpingostomi denen işlemi yapar. Ancak burada önemli nokta uzman hekimin tecrübesidir.

Ameliyatta hastanın tüpü yırtılmış görülür ise; Bu durumda yırtılmış olan tüp kesinlikle alınmalıdır. Yırtılmış ve bütünlüğü bozulmuş tüpün alınmadan geride bırakılması hastaya faydadan çok zarar verecektir. Bu nedenle yırtılmış tüpler, kesinlikle alınmalıdır.

Dış gebelik ameliyatınız bitince, rahim içinin temizlenmesi amacı ile bir de kürtaj olacaksınız. Ancak anestezi altında olduğunuz için bu işlemi hiç hissetmeyeceksiniz. Kürtaj işlemi önemli bir işlemdir. Rahim içinin temizlenmesini sağlar, ancak anne adayının sonraki gebeliklerini etkileyebilecek bazı riskleri de beraberinde getirir.

Sizde gelen sorulara cevaplar

Dış gebelik ameliyatı öncesi doktorlar ‘gerektiğinde tüpümüm alınmasına izin veriyorum’ diye bir izin almak istediler, bu ne kadar doğru?

Bu çok doğru ve yerinde birizin alma formudur. Çünkü ameliyatta doktorunuz  tüpün alınmasına karar verebilir. Bu durumda sizden ve eşinizde izin alması olanaksız olduğundan. Bu izin ameliyat öncesi alınmaktadır. Lütfen bu izin istenirse verin.

Dış gebelik nedeni ile bir tüpüm alındı, şimdi ne olacak?

Maalesef bir grup kadın bu durumdadır. Tek tüpü alınan kadınların, iki tüpü olan bayanlara göre bebek sahibi olma oranları kısmen azalmaktadır. Ancak yine de normal yollarla gebe kalabilirler.

Dış gebelik ameliyatı sonrası ne zaman gebe kalabilirim?

Genel olarak yapılan ameliyatın tipine göre değişmekle birlikte 3-6 ay sonra yeniden gebe kalınabilir. 

Dış gebelik nedeni ile ameliyat oldum ancak sadece gebeliği aldılar tüpün alınmadı, bu durum nelere neden olabilir?

Bir grup hastaya, tüpleri yırtılmamış ise tüpü almadan gebelik ürününün alınması ve tüpün yerinde bırakılması şeklinde bir ameliyat yapılır. Ancak bu durumda geride kalan tüp zedelenmiş bir tüptür. Sonraki gebeliğin dış gebelik olma riskini artıracaktır. Ancak yine de eğer tüp yırtılmamış ise en mantıklı işlem o tüpü almadan, içerisinden gebeliğin alınmasıdır.

Dış gebelik ameliyatı geçirdim, ancak 3 ay sonra rahim filmi çekildi ve her iki tüpüm tıkalı görülüyor. Şimdi ne olacak?

Maalesef bir grup hasta da bu durumdadır. Ameliyat sonrası çekilen kontrol rahim filmlerinde diğer tüpünde tıkalı olduğu tespit ediliyor. Bir tüp bebek uzmanı ile görüşmenizi öneririm.

Dış gebelik nedeni ile her iki tüpüm de alındı, şimdi ne olacak?

Artık siz bir tüp bebek hastası oldunuz. Başka bir şekilde bebek sahibi olamazsınız.

Açık ameliyat ile bir tüpüm alındı, normal hayata ne zaman dönebilir?

Eğer ameliyatınız açık yapıldı ise normale dönmeniz 3-6 ay sürebilecektir. Kapalı yapıldı ise 2-3 hafta sonra normal hayat dönebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın