Gebelik öncesi doktora gitmek

Bu sorunu cevabı kocaman bir evettir.

Ancak maalesef günümüzde gebeliklerin çoğunda hastalarımız gebe(hamile) kaldıktan sonra doktora başvurmaktadır.

Oysaki en doğru olan yaklaşım, çocuk istemi olduğu zaman bir kadın doğum uzmanı ile görüşmek ve muayene olmaktır. Bu görüşmeye baba adayının gelmesi çok daha faydalı olacaktır.


Doktora gitmenin faydaları nelerdir?

Gebelik öncesi yapılacak olan muayene, ultrasonografik inceleme, kan testleri ve idrar testleri ile anne adaylarının mevcut durumları değerlendirilir.

Kronik hastalıklarından  (şeker hastalığı, sara, guatr ve benzeri) doktorun haberi olur önlemler alınır ve gerekli tedavileri verilir.

Bu tedavi ve takip yapıldıktan sonra doktorunuzun izin verdiği dönemde gebe kalmanız sizin ve bebeğiniz için en doğrusu olacaktır.

Gebelik öncesi kontrolünüzü yaptırmayı unutmayın…

Ek olarak bazı hastalıkların anne tarafından geçirilip geçirilmediği araştırılır ( örneğin kızamıkcık ) ve gerek olur ise ek aşılamalar planlanır.

Bu durumda en önemli iki hastalık annenin şeker hastalığı olması ve tiroid bezinin çalışmasının bozuk olduğunun tespitidir.

Gerekli durumlarda ek vitamin ve demir ilaçları alımı sağlanır ve sağlıklı bir gebelik geçirilmesi için elimizden gelen bütün tedbirleri almış oluruz.

Yukarıda saydığımı nedenlerden dolayı, eğer hamilelik planlanıyor ise lütfen doktorunuza başvurun ve yapılması gereken işlemleri yaptırın.