Düşük riski nedir?


Gebeliğin ilk üç ayı içerisinde çoğu anne adayının vajinal lekelenme veya kanaması olması düşük tehtidi/düşük riski olarak bilinir. Tıbbi ismi ise abortus imminenstir.

Halk arasında düşük riski olarak bilinen bu durumda yapılması gereken ve akla gelen soruları aşağıda sıralanmış olarak bulacaksınız.

Düşük( abort) sıklığı ne kadardır?


Normalde, oluşmuş tüm gebeliklerin ortalama %40-50 oranında büyük bir kısmı erken gebelik haftalarında düşük ile kaybedilir.


Her gebelikte kanama olur mu?


Gebeliklerin, ortalama %30’unda, ilk üç ay içerisinde kanama olur. Bu durumda hemen doktorunuza başvurmanızı öneririz.


Ultrasonografide kanama görülmesi ne demektir?


Vajinal kanaması olan anne adaylarına hemen ultrasonografi yapılmalı ve bebeğin durumu, gebelik kesesinin görünümü, bebeğin kalp atışı ve içeride kanama olup olmadığı tespit edilmelidir.

Bazen kanama dışarı çıkmayıp içeride kalabilir ( subkoryonik hematom). Bu durumda gebeliğin gidişatını bu kanamanın boyutu ve yeri belirler. Doktorlar ise hastalarına gebeliğin kaybedilme olasılığının olduğunu ve düşük riskine sahip olduğunu söylerler.


Gebelikler neden düşer?


Bu durumun tam ve net bir açıklaması her zaman yoktur. Ancak bilinen bir gerçek ilk üç ayda düşen veya kalp atışları duran gebeliklerin büyük çoğunluğunun anomalili olduğudur. Yani sağlıksız gebelikler gebeliğin ilk üç ayında düşük ile kaybedilirler.


Düşük riski olduğu durumda neler yapılmalı?


Bu durumdaki anne adaylarının doktor gözetimi altında bulunması gereklidir. Doktorun gözetimi altında yapılabilecekler aşağıda sıralanmıştır;

  • Yatak istirahati
  • Bol sıvı alınması
  • Cinsel ilişkinin yasaklanması
  • Doktor gerek görür ise; Progesteron (iğne, hap veya jel) başlanması

Bu anlatılan tedaviler çok etkili midir?


Maalesef hayır, ancak elde olan bütün imkanlarla düşük durdurulmaya çalışılır.


Kan grubunuzu biliyor musunuz?


Anne adayının kan grubu rh negatif ise baba kan grubuna bakılır. Eğer baba kan grubu rh pozitif ise kan uyuşmazlığı var demektir.

Bu durum son derece önemlidir. Çünkü bu durumdaki anne adaylarının kanaması olması durumunda uyuşmazlık önleyici iğne = anti D ( rhogam) yapılması son derece önemlidir.


Düşük riski ne zaman biter?


Düşük riski var demekte, bitti demekte doktorun bilgisi ve tecrübesine bağlıdır. Bu nedenle kanamanın durması riskin geçtiği anlamına gelmez.


 

Bir Cevap Yazın