Tüm gebelikleri ortalama % 40-50’ye yakını düşüklerle kaybedilmektedir. Görüldüğü gibi çok yüksek oranda bir gebelik aslında kaybedilmektedir.

Ancak bu durumu bilmeyen çiftler, bebeklerini düşük ile kaybedince çok üzülürler. Bu olayın sadece kendilerini başına geldiğiniz zannederek üzülürler.

Sonrasında ise neden düşük oldu diye bir araştırmaya başlarlar. Tabi bunda da son derece haklılar.

Ancak çoğu zaman nedeni bulmada başarılı olamazlar. Çünkü düşüklerin çok büyük bir kısmını nedeni bilinemeyen düşükler oluşturmaktadır.

Ancak bazen de doktorlar bir neden bulabilirler ve tedavisi olanları tedavi ederek çiftin sağlıklı bir gebelik geçirmesi için uğraşırlar.


Tekrarlayan düşükler


Tekrarlayan düşükler, evli çiftlerin %10’nun da görülebilen bir durumdur.  Nedenleri çok geniş bir yelpazede bulunabilen bu durumda bir neden bulabilmek için anne ve baba adayının çok ayrıntılı bir şekilde araştırılması gerekmektedir.

Yapılması gereken çok sayıda inceleme bulunmaktadır. Şimdi bu makaleyi okuyorsanız, sizin de bu türden bir sorunuz var demektir. Size ve eşinize yapılması gereken testlerin tam olarak yapılıp yapılmadığını aşağıdaki bölümü okuyarak tespit edebilirsiniz.

Düşükleriniz hangi haftalarda oldu?


  • 4-8 hafta
  • 8-12 hafta
  • 12-20 hafta
  • 20-28 (erken doğum)

4-8 hafta düşükleri


Bu hafta düşüklerinde nedenler genellikle bebeğe ait nedenlerdir yani anormallik bebekten kaynaklanmaktadır. Ancak yine de diğer nedenler araştırılmalıdır.


8-12 hafta düşükleri


Bu haftada bebek kaybetme oranı biraz azalır, ancak yine de vardır. Genellikle neden bir kromozom anomalisi ve bebeğin anneye yeterince tutunamaması neden olarak karşımıza çıkar. Ancak rahim içi yapışıklıklardan ( asherman sendromu ), myom varlığına, guatrın az çalışmasından, çok çalışmasına bir çok neden buna yol açmış olabilir.


12-20 hafta düşükleri


Bu hafta düşükleri sıklıkla immünolojik dediğimiz antifosfolipid sendrom ile ilişkilidir. Bu hafta düşüklerinde bir diğer neden ise rahim ağzı yetmezliğidir.

Bu iki durum da tedavisi olan durumlardır. Tabi önce tanısının konulması gerekir.


20-28 hafta doğumları


Bu haftadaki gebelik kayıplarına düşük değil, erken doğum denir. Bu grupta önlenebilen nedenlerden rahim ağzı yetmezlikleri yine ön sıradadır.

Bu hastalara yapılacak tedavilerle erken doğumun önüne kısmen geçebilmekteyiz.


Bir Cevap Yazın