Bebeğin kordonundan kan örneği alınması ve gerektiğinde bebeğe bu  yol ile kan verilmesi işlemine, anne karnındaki bebekten kan örneği alınması  yani kordosentez denir.


Bu işlem, yani anne karnındaki bebekten kan örneği alınması  kordosentez, iğne ile karın bölgesinden geçerek bebeğin göbek kordonundan kan alınmasıdır.


Anne karnındaki bebekten kan örneği alınması  yani kordosentez teknik olarak ileri derecede tecrübe ve beceri gerektiren bir işlemdir.

Doç. Dr. Oktay KAYMAK

Kodrosentez sırasında meydana gelebilecek yanlış bir hareket veya işlem bebeğin hayatını kaybetmesine yol açabilir.


Bu nedenle anne karnındaki bebekten kan örneği alınması  yani kordosentez işlemini, bu konuda ileri derecede bilgi ve tecrübeye sahip olan perinatoloji uzmanlarının yapması gerekir.


Özellikle kan uyuşmazlığı olan anne babaların bebeklerine yapılmaktadır. Riskli olan bu işlem bebeklerden kan almak veya anne karnındaki bebeğe kan vermek için günümüzde başarı ile yapılmaktadır.


Hem anne adayı hem de bebek için risk barındıran bu anne karnındaki bebekten kan örneği alınması  yani kordosentez, konusunda uzman ve tecrübeli hekimlerce yapılması gerekmektedir.


Tüm bu işlemlerin, özel sağlık sigortası kapsamında olup olmadığını ve aklınıza takılan daha bir çok konu başlığını bizleri arayarak öğrenebilirsiniz.


İstanbulda anadolu yakasında çalışan, riskli gebelik uzmanı olan ekibimiz ile hastane randevu sisteminden randevu alarak ulaşabilirsiniz.