Koryon villus biyopsisi (CVS)(bebekten parça alınması)

Halk arasında bebekten parça alınması diye isimlendirilen invaziv işleme koryon villus biyopsisi adı verilmektedir.

Bebekten parça alınması veya tıbbi ismiyle CVS denen teknik bir gebeliğe yapılabilecek en erken tanı yöntemi olması nedeni ile önemlidir.

Bebeğin eşi denilen plasentayı oluşturan villus yapısından örnek alma işlemidir.

Bebekten parça alınması ne zaman yapılır?

Yapılma zamanı olarak 10 ile 13. gebelik haftalarıdır. Daha erken alınması önerilmez.

Bebekten parça alınması Nasıl Yapılır?

Alttan (Vajenden (transservikal) veya karından (abdominal) olmak üzere iki ayrı şekilde yapılabilmektedir.

Burada doktorun tecrübesi ve bebeğin eşinin yerleşim yer önemlidir. Anne adayının uyutulmasına gerek yoktur. Karından alış şeklinde sadece bir iğne batma acısı duyacaktır.

CVS’in riskleri nelerdir?

CVS bebek kayıp riski olan bir işlemdir. Ortalama 250-300 işlemde bir bebek kaybı olur. Testi yapan hekimin tecrübesi burada en önemli parametredir. Bu nedenle yapılmasını gerektirecek boyutta bir risk olmalıdır. Bu konuyu yüksek riskli gebelik uzmanı ile ayrıntılı olarak konuşmanız gerekmektedir.

Sonuç ne zaman çıkar?

Kesin sonuç ortalama 15 ila 21 gün arasında çıkar. Ancak erken dönemde down sendromu, 13. 18. kromozomal bozukluklar ve cinsiyet belirleyici kromozomların incelemesi 3 gün içerisinde sonuçlanabilmektedir.

CVS kimlere önerilir?

Bebeğin ilk detaylı ultrasonografisinde bebeğin ense kalınlığının olması, bebekte kistik higroma olması veya bebekte ciddi bir anormalliğin görülmesi durumunda kesin test olarak aileye bu test önerilir.

Başka örnekler ise; talasemili anne ve babanın bebekleri veya orak hücreli anemi taşıyıcısı olan anne ve baba adayının bebeklerinin durumunu öğrenmek için koryon villus biyopsisi (bebekten parça alınması) önerilir.

Detaylı ultrasonografi…

İstanbulda Koryon villus biyopsisi (bebekten parça alınması) işlemi yapılan özel hastane, anadolu yakasında ve özel riskli gebelik uzmanı (perinatoloji uzmanları) içerisinde, özel sigorta ile anlaşmalı olması nedeni ile çalışmakta olduğumuz kurum öne çıkmaktadır.

Bu işlemin yani Koryon villus biyopsisi (bebekten parça alınması) işleminin yapım tekniği son derece önemlidir. Koryon villus biyopsisi (bebekten parça alınması)  işleminde tecrübenin artması, bebeğin düşme olasılığını azaltmaktadır.

Ek olarak koryon villus biyopsisi (bebekten parça alınması)  işlemi kadar, alınan parçanın güvenilir ve güvenli bir laboratuvarda genetik uzmanlarınca dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Ancak koryon villus biyopsisi (bebekten parça alınması)  işlemin kendisi, yapısı gereği ileri derecede risklidir.

Hem anne adayı hem de bebek için risk barındıran bu koryon villus biyopsisi (bebekten parça alınması)  , konusunda uzman ve tecrübeli hekimlerce yapılması gerekmektedir.

Biz hastalarımıza, GEREKTİĞİNDE, bu koryon villus biyopsisi (bebekten parça alınması)   işlemini en az zarar verecek şekilde yapmaktayız.

Tüm bu işlemlerin, özel sağlık sigortası kapsamında olup olmadığını, fiyatı veya ücreti hakkında bilgi ve aklınıza takılan daha bir çok konu başlığını bizleri arayarak öğrenebilirsiniz.

İstanbulda anadolu yakasında özel hastanede çalışan, riskli gebelik uzmanı olan ekibimiz ile hastane randevu sisteminden randevu alarak ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın