İkiz gebelikler yapısı gereği riskli gebeliklerdir. Bu nedenle ikiz gebelikler daha fazla ek test ve incelemeye gerek duymaktadır.


İstanbulda, ikiz gebelik takibi yapan belirli sayıda hekim vardır.


Normal gebeliğe yapılan tarama testleri, ikiz gebeliklerde güvenilirliği azalmıştır.


Bu nedenle ikiz gebeliklerin takibi normal tekil gebelikten oldukça farklıdır.


İkiz gebeliklerin, en önemli riskleri düşük ile kaybedilmek veya erken doğmaktır.


Tabi ki bunun dışında da çok sayıda risk barındırır. Gerektiğinde ikiz gebelikten su alınması ( amniyosentez) veya ikiz gebelikte bebeklerden parça alınması ( CVS= Koryon villus biyopsisi) gibi işlemler yapılmaktadır. Bu işlemler riskli gebelik takibi yapan perinatoloji uzmanları tarafından yapılmaktadır.

İstanbulda, ikiz gebelik takibi yapılacak olan merkezler bu riski bilmekte ve buna göre hastalarını takip etmektedir.


Özellikle mega şehir istanbulda ikiz gebelik takibi konusunda sınırlı sayıda perinatoloji ( riskli gebelik uzmanları ) uzmanları görev almaktadır.


İstanbul anadolu yakası ve avrupa yakası artık birbirinden oldukça uzak kalmakta ve bu nedenle hastaların yeterli tıbbi hizmeti almaları noktasında bazı sıkıntılar olabilmektedir.


İkiz gebelik takibinin istanbulda yeterli ve kaliteli bir şekilde yapılabilmesi amacı ile özel hastane ve klinikler geliştirilmiştir.


Bizler, riskli gebelik uzmanları olarak çalışmakta ve böylece tüm hastalarımıza 7 gün 24 saat aynı hizmet kalitesini sunmaktayız.


İstanbul anadolu yakasında, kadıköy, üsküdar, ataşehir, göstepe, maltepe ve bostancı ile çevresinde, özel hastane bünyesi içerisinde riskli gebelik kliniği olarak hizmet vermekteyiz.


Bir Cevap Yazın